Europejski Certyfikat Bankowca
Europejski Certyfikat Bankowca EFCB to inicjatywa European Banking and Financial Services Trainning Association (EBTN). EBTN jest organizacją non-profit zrzeszającą 26 głównych bankowych instytucji szkoleniowych w takich krajach w Europie jak: Belgia, Włochy, Malta, Polska, Dania, Rosja, Słowacja, Bułgaria, Niemcy, Finlandia, Grecja, Słowenia, Cypr, Hiszpania, Holandia, Serbia, Węgry, Szkocja, Portugalia, Irlandia, Francja. Pełna lista członków EBTN tutaj.
W Polsce członkiem EBTN jest Warszawski Instytut Bankowości. Podczas przeprowadzanego egzaminu ECB przedstawiciel WIB potwierdza ważność tego egzaminu w europejskim systemie EFCB. Do końca 2020 r. egzaminy ECB w Polsce zdało 4978 osób.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie przystąpił do Programu i uzyskał wraz z kilkoma szkołami wyższymi certyfikację ZBP do przeprowadzania egzaminów.
Więcej informacji na temat egzaminów w Systemie Standardów na stronie ZBP.
Uwaga! Na stronie ZBP dostępny jest od 22 marca 2017 r. nowy podręcznik, ułatwiający przygotowanie do egzaminu na ECB EFCB 3E – do pobrania tutaj.
Baza pytań do egzaminu do pobrania tutaj.
Uwaga! Z dniem 1.06.2019 roku zniesiony został przez ZBP warunek uzyskania 50% punktów w każdym module, pozwalający na pozytywne zaliczenie egzaminu. Oznacza to, że jedynym warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie 60% punktów z całego testu.
Uzyskanie międzynarodowego certyfikatu ECB EFCB 3E w języku angielskim firmowanego przez EBTN-European Banking & Financial Services Training Association Asbl.
Otrzymanie certyfikatu ECB EFCB 3E jest potwierdzeniem posiadania wiedzy z zakresu bankowości i umiejętności, niezbędnych do wykonywania zawodu bankowca, co zwiększa szanse na rynku pracy.
Certyfikat ECB EFCB 3E jest uznawany w procesach rekrutacyjnych czy podczas ubiegania się o praktykę/staż w instytucjach finansowych.
Egzamin ma formę testu i składa się 60 pytań jednokrotnego wyboru z czterema wariantami odpowiedzi.
W egzaminie ECB EFCB 3E osoba zdająca musi uzyskać minimum 60% wszystkich poprawnych odpowiedzi, tzn. 36 punktów.
Czas trwania testu wynosi 90 minut, a wyniki ogłaszane bezpośrednio po egzaminie.
Opłata za egzamin wynosi 650 złotych brutto (w cenie ewentualna poprawka w ciągu 12 miesięcy od daty egzaminu);
Dla uczestników specjalności bankowość przewidziane jest dofinansowanie w ramach projektu Santander Universidades.
Egzaminy w 2022 roku:
25 maja 2022 roku godz. 17:00 (zdalnie – MS Teams);
11 czerwca 2022 roku godz. 17:00 (fizycznie – Kraków).
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest dokonanie do dnia 10 maja 2021 roku (20 maja w przypadku terminu czerwcowego) wpłaty na rachunek Uniwersytetu: 09 2490 0005 0000 4530 8510 4422, jako tytuł przelewu należy podać: Egzamin na Europejski Certyfikat Bankowca 2022 – imię i nazwisko.
Potwierdzenie przelewu (najlepiej w formie pliku .pdf) należy przesłać na adres mailowy sekretarza Egzaminu: krzysztof.kil@uek.krakow.pl wraz z następującymi danymi:
Istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia oferowanego w ramach Programu Santander Universidades (udział w bezpłatnym kursie systematyzującym wiedzę oraz dofinansowanie do opłaty egzaminacyjnej) – szczegółowe informacje:
https://app.becas-santander.com/pl/program/ecb_uek_2022
Zawarte są w opisie wymogów Standardu Dyplomowanego Pracownika Bankowego (po egzaminie ECB EFCB 3E). Zgodnie z wymogami egzaminu posiadacz certyfikatu powinien posiadać wymienione poniżej umiejętności przyporządkowane do trzech modułów.
MODUŁ 1: SYSTEM MONETARNY I FINANSOWY UE (13%)
MODUŁ 2: KLIENCI, PRODUKTY I USŁUGI BANKU (60%)
MODUŁ 3: RYZYKO I COMPLIANCE (27%)
Szczegółowy zakres wymagań dostępny tutaj.
Informacji w zakresie egzaminu udzielają pracownicy Katedry Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego: