Ułatwienia dostępu

Katedra Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego

Cooperative Banks in a Post-Crisis Environment

Podsumowanie konferencji

Banki spółdzielcze w nowym toczeniu społeczno – gospodarczym

Kraków, 24-25 maja 2018 roku

W dniach 24 i 25 maja 2018 roku w Oddziale Okręgowym NBP w Krakowie odbyła się konferencja naukowa Banki spółdzielcze w nowym otoczeniu społeczno – gospodarczym. Organizatorem konferencji był NBP, Oddział Okręgowy w Krakowie, we współpracy z Katedrą Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Celem konferencji była  dyskusja przedstawicieli głównych ośrodków akademickich, organów regulacyjnych i kadry zarządzającej bankami spółdzielczymi na temat zmian w otoczeniu i modelu biznesowym polskiego sektora bankowości spółdzielczej.

Spotkanie naukowe zostało podzielone na dwie części – międzynarodową i krajową. Podczas wystąpień prelegentów zagranicznych przedstawiona została ewolucja bankowości spółdzielczej w wybranych krajach w okresie pokryzysowym, szczególnie w Holandii, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii oraz Austrii, gdzie podkreślano postępującą koncentrację sektora i analizowano doświadczenia związane z stosowaniem mechanizmu przymusowej restrukturyzacji (resolution). W drugim dniu konferencji specjaliści z różnych ośrodków krajowych dyskutowali nad problemami rozwoju sektora spółdzielczego w Polsce, szczególnie nowymi zagrożeniami, oraz potrzebą wypracowania lub doskonalenia istniejących rozwiązań dla całego sektora jak i poszczególnych banków. W dyskusji brali udział przedstawiciele nauki, prezesi zarządów zrzeszeń banków spółdzielczych jak i prezesi banków spółdzielczych. Podkreślano, że sektor spółdzielczy pełni wiele bardzo ważnych funkcji, szczególne w zakresie kredytowania MSP w oparciu  model relacyjny. Dyskutowano też nad dotychczasowymi doświadczeniami współpracy w ramach systemów IPS (systemy ochrony zrzeszeń) oraz sposobami ich udoskonalenia.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele licznych środowisk opiniotwórczych, m.in. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz i Wiceprezes KZBS – Michał Krakowiak, przedstawiciele sieci bezpieczeństwa finansowego w Polsce, m.in. członek zarządu NBP  Paweł Szałamacha oraz Dyrektor Departamentu Regulacji Bankowych w KNF Andrzej Reich, oraz znaczne grono przedstawicieli świata nauki, m.in. prof. Monika Marcinkowska, prof. Agnieszka Alińska i prof. Lech Kurkliński, dr Marcin Idzik z TNS Polska, oraz prezesi zrzeszeń BPS i SGB i systemów IPS przy tych zrzeszeniach.

Ważną częścią obrad była analiza wyzwań stojących przed sektorem spółdzielczym w Polsce, szczególnie związanych z rozwojem technologicznym i dynamicznie rozwijającym się sektorem banków komercyjnych. Digitalizacja i stosunek do nowych technologii to ważne wyzwania strategiczne dla banków spółdzielczych, jednak banki muszą podjąć ściślejszą współpracę w ramach zrzeszeń aby stawić im czoła.