Ułatwienia dostępu
Katedra Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego
COVID-19 and European Banking Performance
Resilience, Recovery and Sustainability
Ewa Miklaszewska, Paul Wachtel
Routledge International Studies in Money and Banking
2023
The monograph presents a comprehensive analysis of the impact of the COVID-19 pandemic on European banking, both at a macro and a micro level. It analyses the impact of the pandemic on bank stability, performance and credit policies, as well as their strategic adjustments to the challenges brought about by the COVID-19 pandemic.
Creating Value and Improving Financial Performance
Inclusive Finance and the ESG Premium
Ewa Miklaszewska, Paul Wachtel, Giovanni Ferri
Palgrave Macmillan Studies in Banking and Financial Institutions
2023
This book discusses the transformation of the banking industry, particularly after a number of recent shocks: 2008 financial crisis, 2012 Euro-sovereign crisis, the pandemic COVID-19 crisis, the technological revolution, and reputational problems in banking due to climate risk and ESG (Environmental, Social and Governance) metrics. The book emphasizes two post-pandemic issues: the role of financial education and inclusive finance, and responsible banking and ESG priorities.
Geld in modernen Sozialenzykliken
Piotr Karaś
Lit
2022
„Geld regiert die Welt.“ Dieses häufig gebrauchte geflügelte Wort weist auf die Bedeutung des Geldes für Wirtschaft, Politik oder Gesellschaft hin. Wie stellt sich dieser Satz in ethischer Perspektive dar? Anhand der modernen Sozialenzykliken der Päpste werden die Funktionen des Geldes in der modernen Gesellschaft kritisch beleuchtet. Dabei geht es den Päpsten weniger um Geldtheorien oder um abstrakte Betrachtungen des Geldes als vielmehr um den Umgang mit Geld und den daraus sich ergebenden Konsequenzen für Wirtschaft und Gesellschaft. Geld muss den Status eines Mittels einnehmen und darf nicht als Zielgröße fungieren.
Determinanty stabilności i ryzyka na europejskim rynku kredytów mieszkaniowych
Michał Boda
Wydawnictwo Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
2022
Monografia stanowi próbę wyodrębnienia czynników wpływających na europejski rynek kredytów mieszkaniowych ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka stopy procentowej analizowanego pod kątem poziomu i rodzaju oprocentowania kredytów mieszkaniowych. W opracowaniu przedstawiono tendencje na rynkach kredytów mieszkaniowych oraz omówiono rozwiązania regulacyjne stymulujące ich rozwój. Ponadto przeprowadzono symulacje wpływu zmiany oprocentowania kredytów mieszkaniowych na wysokość rat kredytowych oraz dokonano analizy stabilności rynku kredytów mieszkaniowych z wykorzystaniem wykresów radarowych i badania panelowego.
Innowacje cyfrowe w bankowości a włączenie cyfrowe i finansowe społeczeństwa
Mateusz Folwarski
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2021
Celem monografii jest zbadanie wpływu innowacji cyfrowych w bankowości na włączenie finansowe i cyfrowe społeczeństwa w krajach Unii Europejskiej, a zwłaszcza w Polsce. Główną tezą pracy, rozwijaną w jej części teoretycznej, jest stwierdzenie, że innowacje cyfrowe w bankowości pozytywnie oddziałują na otoczenie funkcjonowania banków, a przez to na ich modele biznesowe i sposób świadczenia usług bankowych. Podkreślane jest też, że regulacje rynku finansowego sprzyjają tworzeniu przyjaznego środowiska do wdrażania innowacji cyfrowych w bankowości. Druga część książki ma charakter empiryczny i służy weryfikacji głównej hipotezy badawczej.
Bankowość emocjonalna
Cyfrowa transformacja banków a oczekiwania klientów
Ewa Miklaszewska, Mateusz Folwarski
Poltext
2020
W książce podjęto jeden z najważniejszych tematów współczesnych finansów, jakim jest funkcjonowanie bankowości w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu technologicznym, rynkowym, regulacyjnym i społecznym. Zarówno w środowisku praktyków, jak i teoretyków, istnieje ogromne zapotrzebowanie na opracowania naukowe dotyczące wyzwań, przed jakimi stają uczestnicy rynku finansowego.
Sektor FinTech na europejskim rynku usług bankowych
Wyzwania konkurencyjne i regulacyjne
Mateusz Folwarski
Poltext
2019
Monografia koncentruje się na badaniu wpływu sektora FinTech na polski i europejski rynek bankowy, analizując zarówno pozytywne, jak i negatywne strony tego dynamicznie rozwijającego się sektora. Innowacyjne spółki prowadzące działalność w sektorze bankowym mogą negatywnie wpływać nie tylko na rentowość, ale i stabilność finansową sektora, powodując ryzyka nowego rodzaju, np. cyberprzestępczości. W publikacji zaproponowano nowe narzędzia badawcze, takie jak indeks FinTechizacji krajów, oraz nowe rozwiązania regulacyjne, np. konieczność identyfikacji i sporządzania listy FinTechów ważnych dla systemu finansowego i bankowego.
Banki w nowym otoczeniu społecznym gospodarczym i technologicznym
Ewa Miklaszewska
Poltext
2019
Po kryzysie lat 2007-2009 globalny system bankowy przeszedł istotną ewolucję. Wdrożone zostały restrykcyjne regulacje i zmiany nadzorcze, w wyniku których znacznie poprawił się poziom bezpieczeństwa banków. Jednak nie jest to warunek wystarczający dla dalszego niezakłóconego rozwoju – banki muszą być konkurencyjne, rentowne i cieszyć się zaufaniem klientów oraz innych interesariuszy. Oprócz zagrożeń związanych z kryzysem pojawiają się kolejne wyzwania, zwłaszcza te związane z nowymi technologiami i konkurencją ze strony firm sektora Fin Tech. Celem monografii jest analiza, jakie szanse i zagrożenia dominują w polskim sektorze bankowym, zarówno w odniesieniu do bankowości komercyjnej, jak i spółdzielczej, z uwzględnieniem występujących i przewidywanych tendencji oraz czynników ryzyka.
Zmiany strategiczne na europejskim rynku bankowym w okresie pokryzysowym
Ewa Miklaszewska
Poltext
2018
Celem książki jest analiza, jak ten proces przystosowania się banków do nowego otoczenia wpłynął na ich strategie, modele biznesowe i pozycję konkurencyjną, zwłaszcza w przypadku dużych banków o globalnej skali działalności. Otwartym pozostaje pytanie, czy zachodzące w okresie pokryzysowym zmiany są wystarczające, aby sprostać nowym wyzwaniom technologicznym i konkurencyjnym na rynku bankowym, szczególnie konkurencji ze strony firm technologicznych spoza sektora bankowego.
Polski sektor bankowy wobec ryzyka systemowego
Analiza banków giełdowych
Aleksandra Jurkowska
Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
2018
Głównym celem monografii było wykazanie, że pomimo wysokich ocen poziomu stabilności polskiego sektora bankowego sektor ten charakteryzuje się wrażliwością finansową, której źródło stanowią współczesne powiązania informacyjne na rynku kapitałowym wzmocnione przez obecność w akcjonariacie największych polskich banków instytucji o znaczeniu systemowym. W pracy wykorzystano metody ekonometryczne pozwalające stwierdzić natężenie i źródła ryzyka systemowego wśród polskich banków giełdowych, takie jak SRISK, badanie przyczynowości w sensie Grangera oraz bezwarunkowy współczynnik korelacji uwzględniający heteroskedastyczność w wersji zaproponowanej przez K. Forbes i R. Rigobona.
Stabilność finansowa banków spółdzielczych w Polsce w świetle pokryzysowych zmian regulacyjnych
Krzysztof Kil
Poltext
2018
Książka stanowi kompleksowe i aktualne opracowanie w zakresie stabilności finansowej banków spółdzielczych w Polsce w kontekście pokryzysowych zmian regulacyjnych. W monografii przeprowadzono między innymi krytyczną analizę definicji stabilności finansowej (na poziomie makro- i mikroekonomicznym), jej mierników oraz determinant w bankach spółdzielczych; przedstawiono pokryzysowe zmiany regulacyjne w obszarze stabilności finansowej banków. Zaprezentowano także syntetyczną miarę stabilności finansowej opartą o efektywność i ryzyko. Przeprowadzono analizę danych statystycznych w odniesieniu do banków spółdzielczych działających w Polsce, przedstawiono wyniki badań ekonometrycznych (modele panelowe), wykonano analizę systemową procesów legislacyjnych.
Europejski rynek usług bankowych
Ewa Miklaszewska, Mateusz Folwarski
Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
2018
Celem opracowania jest dostarczenie czytelnikowi aktualnej wiedzy o zmianach w otoczeniu bankowym, jak również analiza wyzwań stojących przed bankami w zakresie sprawnego i bezpiecznego kształtowania oferty produktowej. Autorzy poszczególnych rozdziałów dokonali analizy polskiego rynku bankowego w kontekście zmian na rynku Unii Europejskiej, silnie wpływających na dynamikę i procesy zachodzące w bankach działających na polskim rynku.
Stabilność finansowa banków spółdzielczych w Polsce w świetle pokryzysowych zmian regulacyjnych
Ewa Miklaszewska, Lech Kurkliński
ALTERUM Ośrodek Badań i Analiz Systemu Finansowego
2017
Autorzy poszczególnych rozdziałów, analizując ewolucję modelu funkcjonowania bankowości spółdzielczej w krajach europejskich (Francja, Holandia, Niemcy, Austria, Finlandia i Włochy) oraz Japonii, porównują sukcesy i problemy tych rynków ze specyficzną sytuacją w Polsce. Poddając analizie doświadczenia krajów europejskich, wyraźnie można dostrzec, że historycznie ukształtowane mechanizmy funkcjonowania bankowości spółdzielczej wymagają modyfikacji. Opisane w książce doświadczenia historyczne grup spółdzielczych w wybranych krajach, w zamyśle autorów mają pomóc w dyskusji nad optymalnym kształtem reform w polskiej bankowości spółdzielczej.