Ułatwienia dostępu

Katedra Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego

Informacje podstawowe

Europejski Certyfikat Bankowca EFCB to inicjatywa European Banking and Financial Services Trainning Association (EBTN). EBTN jest organizacją non-profit zrzeszającą 26 głównych bankowych instytucji szkoleniowych w takich krajach w Europie jak: Belgia, Włochy, Malta, Polska, Dania, Rosja, Słowacja, Bułgaria, Niemcy, Finlandia, Grecja, Słowenia, Cypr, Hiszpania, Holandia, Serbia, Węgry, Szkocja, Portugalia, Irlandia, Francja. Pełna lista członków EBTN tutaj.

W Polsce członkiem EBTN jest Warszawski Instytut Bankowości. Podczas przeprowadzanego egzaminu ECB przedstawiciel WIB potwierdza ważność tego egzaminu w europejskim systemie EFCB. Do końca 2022 r. egzaminy ECB w Polsce zdało 5288 osób.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie przystąpił do Programu i uzyskał wraz z kilkoma szkołami wyższymi certyfikację ZBP do przeprowadzania egzaminów.

Więcej informacji na temat egzaminów w Systemie Standardów na stronie ZBP.

Uwaga! Na stronie ZBP dostępny jest od 22 marca 2017 r. nowy podręcznik, ułatwiający przygotowanie do egzaminu na ECB EFCB 3E – do pobrania tutaj. Aktualizacja podręcznika wydana w lutym 2023 roku do pobrania tutaj

Baza pytań do egzaminu do pobrania tutaj.

Uwaga! Z dniem 1.06.2019 roku zniesiony został przez ZBP warunek uzyskania 50% punktów w każdym module, pozwalający na pozytywne zaliczenie egzaminu. Oznacza to, że jedynym warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie 60% punktów z całego testu.

W dniu 28 lutego 2023 roku kierunek Bankowość i zarządzanie ryzykiem (specjalność Bankowość: Europejski Certyfikat Bankowca) realizowany w Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, jako pierwszy w Polsce, otrzymał akredytację Systemu Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej Związku Banków Polskich (Uchwała nr 2/2023 Komitetu Europejskiego Certyfikatu Bankowca EFCB), dzięki której studenci tej specjalności są zwolnieni z obowiązku zdawania dwóch modułów egzaminu.


Korzyści z posiadania Certyfikatu ECB

Uzyskanie międzynarodowego certyfikatu ECB EFCB 3E w języku angielskim firmowanego przez EBTN-European Banking & Financial Services Training Association Asbl.

Otrzymanie certyfikatu ECB EFCB 3E jest potwierdzeniem posiadania wiedzy z zakresu bankowości i umiejętności, niezbędnych do wykonywania zawodu bankowca, co zwiększa szanse na rynku pracy.

Certyfikat ECB EFCB 3E jest uznawany w procesach rekrutacyjnych czy podczas ubiegania się o praktykę/staż w instytucjach finansowych.


Zasady i terminy egzaminu ECB

Egzamin ma formę testu i składa się 60 pytań jednokrotnego wyboru z czterema wariantami odpowiedzi.
W egzaminie ECB EFCB 3E osoba zdająca musi uzyskać minimum 60% wszystkich poprawnych odpowiedzi, tzn. 36 punktów.

Czas trwania testu wynosi 90 minut, a wyniki ogłaszane bezpośrednio po egzaminie.

Opłata za egzamin wynosi 650 złotych brutto (w cenie ewentualna poprawka w ciągu 12 miesięcy od daty egzaminu).

Data egzaminu: 21 czerwca 2024 r., godz. 13:30 sala 8 pawilon S

Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest dokonanie do dnia 2 czerwca 2024 roku wpłaty na rachunek Uniwersytetu: 09 2490 0005 0000 4530 8510 4422, jako tytuł przelewu należy podać: Egzamin na Europejski Certyfikat Bankowca 21 czerwca 2024 – imię i nazwisko.
Potwierdzenie przelewu (najlepiej w formie pliku .pdf) należy przesłać na adres mailowy sekretarza Egzaminu: krzysztof.kil@uek.krakow.pl wraz z następującymi danymi:

  • Nazwisko i imię
  • Instytucja (student/pracownik)
  • Adres korespondencyjny
  • Data urodzenia i miejsce urodzenia


Wymogi programowe egzaminu ECB

Zawarte są w opisie wymogów Standardu Dyplomowanego Pracownika Bankowego (po egzaminie ECB EFCB 3E). Zgodnie z wymogami egzaminu posiadacz certyfikatu powinien posiadać wymienione poniżej umiejętności przyporządkowane do trzech modułów.

MODUŁ 1: SYSTEM MONETARNY I FINANSOWY UE (15%)

  • Wyjaśnić strukturę gospodarczą i finansową Unii Europejskiej (Wiedza)
  • Opisać politykę monetarną w Unii Europejskiej (Wiedza);
  • Opisać europejskie ramy regulacyjne obowiązujące w sektorze bankowości oraz ich wpływ na system bankowy (Wiedza);

MODUŁ 2: KLIENCI, PRODUKTY I USŁUGI BANKÓW (50%)

  • Zdefiniować i wyjaśnić charakterystyki kluczowych segmentów klientów oraz ich potrzeby finansowe (Wiedza);
  • Przeanalizować produkty i usługi bankowe pod kątem potrzeb klienta oraz opisać kanały ich dystrybucji (Umiejętności, Wiedza);
  • Dopasować konkretne produkty i usługi bankowe do potrzeb klienta (Umiejętności);

MODUŁ 3: ZARZĄDZANIE RYZYKIEM, COMPLIANCE, ZAPOBIEGANIE PRANIU BRUDNYCH PIENIĘDZY, RODO, AUDYT WEWNĘTRZNY i SYSTEM KONTROLI WEWNĘTRZNEJ, ETYKA (35%)

  • Zidentyfikować podstawowe ryzyka oraz procesy i zasady zarządzania ryzykiem, wyjaśnić swoją rolę w takim procesie oraz podjąć odpowiednie działania na rzecz ograniczania ryzyka (Wiedza, Umiejętności);
  • Zrozumieć proces kredytowy, z uwzględnieniem zasad biznesowych i zasad dotyczących ryzyka (Wiedza);
  • Zidentyfikować podejrzane działania i transakcje oraz podjąć odpowiednie działania środki zgodnie z zasadami i procedurami banku (Wiedza, Umiejętności);
  • Zdefiniować funkcję ds. compliance działającą w banku oraz działać zgodnie z zasadami i procedurami banku (Wiedza, Umiejętności);
  • Zdefiniować koncepcję prania brudnych pieniędzy oraz być w stanie wykryć podejrzane transakcje i uruchomić procedury KYC (Wiedza, Umiejętności, Kompetencje);
  • Wskazać, czy interakcja pomiędzy pracownikiem banku a klientem jest związana z przekazaniem danych osobowych, a jeśli tak to działać zgodnie z RODO (Wiedza, Umiejętności, Kompetencje);
  • Opisać główne mechanizmy audytu wewnętrznego i kontroli wewnętrznej oraz wyjaśnić swoje obowiązki zgodnie z założeniami obowiązującego w banku systemem audytu wewnętrznego i kontroli wewnętrznej (Wiedza);
  • Przyjąć odpowiedzialność za działanie w sposób etyczny, zgodny z regulacjami i zorientowany na oferowanie wysokiego poziomu jakości, w ramach swojego zakresu odpowiedzialności, działając samodzielnie lub w jako członek zespołu (Kompetencje).

Szczegółowy zakres wymagań dostępny tutaj.


Kontakt

Informacji w zakresie egzaminu udzielają pracownicy Katedry Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego:

  • dr Krzysztof Kil – krzysztof.kil@uek.krakow.pl (sekretarz egzaminu)
  • prof. dr hab. Ewa Miklaszewska, prof. UEK dr hab. Aleksandra Jurkowska i prof. UEK dr hab. Mateusz Folwarski (komitet organizacyjny egzaminu).