Ułatwienia dostępu
Katedra Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń
Profesor uczelni w Katedrze Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Specjalista w zakresie ekonomii emerytalnej i ubezpieczeń społecznych. Ekspert w organizacji zrzeszającej pracodawców „Pracodawcy RP” oraz w niezależnym think tanku „Instytut Emerytalny”. Reprezentuje stronę pracowniczą w zespole problemowym ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego. Zainteresowania badawcze obejmuję m.in. behawioralne aspekty decyzji ekonomicznych oraz wyzwania ekonomiczne i społeczne związane z procesem starzenia się ludności.
Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość w UEK. Makler Papierów Wartościowych z uprawnieniami do czynności doradztwa inwestycyjnego. Ukończył studia podyplomowe “Zarządzanie projektami badawczymi i komercjalizacja wyników badań”. Obronił pracę doktorską pt. “Efektywność i ryzyko funduszy inwestycji społecznie odpowiedzialnych”, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie o Nagrodę Prezesa Zarządu GPW SA. W 2022 r. na podstawie osiągnięcia naukowego – monografii pt. “Behawioralne uwarunkowania decyzji o przejściu na emeryturę” uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych. W tym samym roku objął stanowisko profesora uczelni w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W 2023 r. został wyróżniony Nagrodą βeta za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania finansami.
Odbył półroczne staże naukowe na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (2016 r.) oraz Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2020 r.). Uczestniczył w warsztatach NUS-Santander Doctorate Workshop on Advanced Financial Risk Management na Narodowym Uniwersytecie w Singapurze. Wykładał gościnnie na Lwowskim Instytucie Bankowości Narodowego Banku Ukrainy, Politechnice Lwowskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze oraz Uniwersytecie Parthenope w Neapolu. Współpracował z Podhalańską Państwową Uczelnią Zawodową w Nowym Targu.
Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji za zakresu ekonomii i finansów, współautor dwóch podręczników akademickich. Wykonawca i współwykonawca kilkunastu projektów naukowo-badawczych obejmujących zagadnienia z zakresu finansów, w tym w szczególności problematykę ubezpieczeń społecznych i funkcjonowania systemu emerytalnego. Wykładowca na studiach pierwszego i drugiego stopnia, a także na studiach doktoranckich i podyplomowych. Uczestnik kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych konferencji i seminariów naukowych.
W przeszłości ściśle związany z praktyką gospodarczą jako pracownik biura maklerskiego oraz instytucji wyceniającej jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. W ramach aktywności zawodowej zajmuje się świadczeniem usług w zakresie doradztwa strategicznego dla przedsiębiorstw oraz przygotowywaniem studiów opłacalności i biznes planów. Prowadzi również dedykowana szkolenia. Zasiadał w organach nadzorczych spółek kapitałowych. Jest ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Prywatnie miłośnik gór (turystyka wysokogórska, skialpinizm), nart i wody (żeglarstwo, kitesurfing). Ma dwóch synów.
Wybrane monografie:
T. Jedynak, Behawioralne uwarunkowania decyzji o przejściu na emeryturę, Wydawnictwo C.H. BECK, Warszawa 2022
T. Jedynak, Efektywność i ryzyko funduszy inwestycji społecznie odpowiedzialnych, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2017.
Pozostałe publikacje:
Projekty badawcze, granty i staże naukowe