Ułatwienia dostępu
Katedra Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń
Profesor zwyczajny (od 2003); kierownik Katedry Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie do 2021r.
Specjalistka z zakresu ubezpieczeń gospodarczych, społecznych i zdrowotnych, a także z zakresu historii doktryn ekonomicznych. Autorka i współautorka 18 monografii, ponad 100 artykułów i innych prac. Promotorka ponad 400 prac dyplomowych na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Opiekun 7 prac doktorskich.
Wykładowczyni na studiach pierwszego i drugiego stopnia, a także na studiach doktoranckich i podyplomowych oraz na Uniwersytecie Dziecięcym prowadzonych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wykładowca i propagator wiedzy na wielu Uniwersytetach trzeciego Wieku.
Uczestniczka kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych konferencji i seminariów naukowych.
Inicjatorka budowy ścisłych kontaktów z ośrodkami akademickimi krajów Europy Środkowej i Wschodniej (od Litwy po Kazachstan). Od 2002 roku inicjatorka i współorganizatorka międzynarodowych konferencji z zakresu rozwoju rynku ubezpieczeń w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, grupujących uczestników z większości krajów tego regionu. Wcześniej pełnomocnik Rektora A.E. w Krakowie ds. współpracy z Polskim Uniwersytetem w Wilnie.
Odbyła semestralne staże naukowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz w Katedrze Ubezpieczeń Gospodarczych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu; dwusemestralne seminarium organizowane przez Ecole Nationale des Assurances de Paris; dwumiesięczny staż naukowy w Grand Valley State University, Michigen, U.S.A. oraz miesięczny staż naukowy w Uniwersytecie w Dublinie.
Ponadto uczestniczyła w wielu kursach poświadczonych dyplomami, spośród których najważniejsze to: United States University Consortium (Management Faculty Development Workshop), Danish Technological Institute (Methods for developing business plans for entrepreneurs), Lyngby Business College, Copenhagen, Dania.
Otrzymała indywidualne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie naukowej: za pracę doktorską Poglądy ekonomiczne Feliksa Młynarskiego; za książkę: Koncepcje społeczno-ekonomiczne i działalność Feliksa Młynarskiego; za rozprawę habilitacyjną : Dyskusja nad przebudowy systemu agrarnego w Polsce (1918 –1939); za książkę: Reformy w polskim rolnictwie na tle reform w rolnictwie europejskim, za monografię Źródła sukcesów i przyczyny niepowodzeń reform Władysława Grabskiego, jak również nagrodę grupową I stopnia za współautorstwo monografii: Bariery rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego. Dodatkowo jej działalność dydaktyczna i organizacyjna została doceniona i uhonorowana kilkunastoma nagrodami II oraz III stopnia.
Wykonawczyni i współwykonawczyni kilkunastu projektów naukowo-badawczych obejmujących zagadnienia z zakresu finansów, w tym w szczególności problematykę ubezpieczeń społecznych i funkcjonowania systemu emerytalnego.
Aktywnie włącza się w działalność organizacyjną. Pełniła obowiązki Prodziekana Wydziału Ekonomii, przewodniczyła: Senackiej Radzie Studium Języków Obcych, Uczelnianej Komisji ds. Pracowniczego Programu Emerytalnego, Wydziałowej Komisji ds. Dydaktyki, a także Przewodnicząca Komitetu Redakcyjnego Zeszytów Naukowych UEK w dyscyplinie Finanse, Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników Dydaktycznych i Naukowych.
Liczne obowiązki organizacyjne pełniła i pełni również, jako: