Ułatwienia dostępu

Katedra Finansów Rozwoju Zrównoważonego

Dr Ksymena Rosiek otrzymała nagrodę w Konkursie o Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych

Miło nam poinformować, że pracowniczka Katedry Finansów Rozwoju Zrównoważonego  w Instytucie Finansów, dr Ksymena Rosiek, otrzymała nagrodę w  Konkursie o Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych -w kategorii monografie – za książkę pt.: „Korzyści ekonomiczne zagospodarowania wód opadowych w mieście”, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2023.

W książce skupiono się w na aspektach ekonomicznych oraz metodach szacowania korzyści z wdrażania  rozwiązań błękitno-zielonej Infrastruktury w mieście. Podmiotem jest tu miasto, a korzyści ekonomiczne (często kalkulowane jako uniknięte koszty) są wyrażane dla całego „organizmu miejskiego”.

Wartością dodaną tej książki jest uporządkowanie wiedzy o podejściu do wody  w ekonomii, jako zasobu środowiska, jako dobra ekonomicznego, jako dobra publicznego oraz  dylematów związanych z jej wartością i wartościowaniem. Zawarto w niej dogłębną analizę terminów korzyści ekonomicznych i kosztów ekonomicznych widzianych z różnych perspektyw naukowych (w rachunku ekonomicznym podmiotów, w metodyce  Analizy kosztów i korzyści, w Ramowej dyrektywie wodnej  oraz  w metodyce usług ekosystemów), oczywiście w odniesieniu do wody. Szczegółowo przeanalizowano metodyki szacowania korzyści i kosztów ekonomicznych oraz dylematy z tym związane. Wreszcie zaproponowano model kalkulowania korzyści z zagospodarowania wód opadowych w mieście (dla miasta i jego mieszkańców, a nie tylko poszczególnych podmiotów zajmujących się tymi zadaniami). Model ten poddano weryfikacji na przykładzie miasta Krakowa.

W książce skupiono się również na identyfikacji struktur i modeli operatorskich zagospodarowania wód opadowych w Polsce. Opracowano  również uogólniony model finansowo-usługowy zagospodarowania wód opadowych w Polsce.

Niewątpliwą zaletą tej książki jest fakt, że autorka  ten ogrom wiedzy starała się zaprezentować w jak najbardziej przystępny sposób, stąd wiele zestawień tabelarycznych, schematów i wykresów.

Autorka podjęła próbę połączenia skrajnych biegunów: teorii ekonomicznych dotyczących zasobów naturalnych, w tym wody z praktycznymi działaniami związanymi z wodami opadowymi, uniwersalnych metod waloryzacji korzyści ekonomicznych z praktyką polskich miast funkcjonujących w konkretnej rzeczywistości prawno-administracyjno-ekonomicznej. Autorka żywi nadzieję, że w tej monografii udało się wybudować mosty między tymi skrajnościami i że będzie to pozycja przydatna dla szerokiej grupy naukowców, praktyków i aktywistów zainteresowanych korzyściami ekonomicznymi z zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w miastach, a także studentów zarówno kierunków inżynierii środowiska jak i kierunków ekonomicznych.