Ułatwienia dostępu

Katedra Rachunkowości Finansowej

Publikacje

Publikacje

Sprawozdawczość i rewizja finansowa wobec wyzwań XXI wieku

Mariusz Andrzejewski, Paweł Zieniuk
2023

W monografii zawarto rozważania teoretyczne i przykłady badań empirycznych dotyczących wyzwań, przed jakimi stają współczesna rachunkowość, sprawozdawczość i rewizja finansowa w warunkach ciągłych zmian otoczenia gospodarczego i rozwoju nowoczesnych technologii informatycznych. Książka jest rezultatem projektu naukowego „Sprawozdawczość i rewizja finansowa wobec wyzwań XXI wieku”, w którym udział brali studenci polskich uczelni wyższych: Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Sprawozdawczość jednostek gospodarczych w dobie rozwoju koncepcji ESG

Mariusz Andrzejewski, Paweł Zieniuk
2023

Książka prezentuje ewolucję systemu rachunkowości i sprawozdawczości w kontekście nieustannych zmian otoczenia prawnego i gospodarczego podmiotów prowadzących księgi rachunkowe. W ostatnich latach w Polsce ustawy i rozporządzenia dotyczące prowadzeniem działalności gospodarczej, rachunkowości i prawa podatkowego były wielokrotnie zmieniane, co miało związek nie tylko z licznymi modyfikacjami prawa na szczeblu krajowym, ale też z przyjęciem rozwiązań wynikających z dyrektyw unijnych. Na finalny produkt systemu rachunkowości, czyli sprawozdania finansowego, mają także wpływ zmiany zachodzące w gospodarce oraz rosnące potrzeby informacyjne interesariuszy, końcowych odbiorców raportów sporządzanych przez przedsiębiorstwa. 

Badanie wartości szacunkowych w praktyce rewizji finansowej

Anna Staszel, Paweł Zieniuk

2023

W książce zaprezentowano rozważania teoretyczne i badania empiryczne dotyczące praktyki badania wartości szacunkowych przez biegłych rewidentów w ramach procesu badania sprawozdań finansowych. Opracowanie zawiera rezultaty i wnioski z przeprowadzonych badań ankietowych na próbie polskich biegłych rewidentów. Monografia jest rezultatem prac badawczych, prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uwzględnia najnowsze zmiany proceduralne, metodologiczne i systemowe współczesnej rewizji finansowej. O aktualności podejmowanego problemu badawczego świadczy uwzględnienie opinii biegłych rewidentów na temat zmian dotyczących badania szacunków księgowych i powiązanych ujawnień, wprowadzonych przez zmodyfikowany Krajowy Standard Badania (KSB) 540.

Rachunek kosztów. Kluczowe zagadnienia w teorii i przykładach

Sylwia Krajewska, Anna Stronczek
2024

Książka w sposób kompleksowy ujmuje zagadnienia związane z rachunkiem kosztów. Łączy w sobie zarówno teoretyczne aspekty, jak i praktyczne przykłady, co czyni ją wszechstronnym źródłem wiedzy dla studentów i praktyków biznesowych. Oferuje pełne i aktualne ujęcie tematyki rachunku kosztów, uwzględniając najnowsze trendy i narzędzia, co jest szczególnie istotne dla osób poszukujących bieżących informacji. Przystępny język i klarowna struktura sprawiają, że książka jest zrozumiała dla szerokiego grona odbiorców, od studentów po doświadczonych praktyków.

Wpływ opodatkowania derywatów na rozwój rynków finansowych

Anna Biśta
2020

 

Publikacja jest poświęcona problematyce opodatkowania transakcji finansowych, w szczególności opodatkowania transakcji instrumentami pochodnymi. W syntetyczny sposób przedstawiono w niej zagadnienia z zakresu funkcjonowania rynku finansowego, instrumentów pochodnych oraz podatku od transakcji finansowych, jak również dokonano przeglądu światowych badań naukowych z zakresu wpływu podatku od transakcji finansowych na wybrane charakterystyki rynku finansowego. Przybliżono koncepcję zaproponowanego w 2011 roku unijnego podatku od transakcji finansowych (EU FTT),a także przedstawiono kolejne etapy prac podejmowanych przez wybrane kraje unijne w ramach powołanego w 2013 roku mechanizmu wzmocnionej współpracy w tym obszarze. 

Zarządzanie ryzykiem podatkowym

Nina Dubiel
2024

Autorka pokazuje, jak uzyskać równowagę biznesową między obowiązkiem przedsiębiorcy a potencjałem konstruktywnej optymalizacji podatkowej. Opisuje to w ujęciu prawno-skarbowym, organizacyjnym i zarządczym.