Ułatwienia dostępu

Katedra Finansów Rozwoju Zrównoważonego

W środę, 23 kwietnia o godzinie 16:45, odbył się wykład gościnny prof. dr hab. Łukasza Mamicy pt. „Podstawy transformacji energetycznej” 

W środę, 23 kwietnia o godzinie 16:45, odbył się wykład gościnny prof. dr hab. Łukasza Mamicy pt. „Podstawy transformacji energetycznej” 

Podczas spotkania, Profesor przybliżył kluczowe zagadnienia związane z transformacją energetyczną.
W swojej wypowiedzi skoncentrował się na omówieniu głównych przyczyn tej transformacji, takich jak postępujące zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się zasobów paliw kopalnych, a także rosnące zapotrzebowanie na energię przy jednoczesnym dążeniu do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. 
Profesor omówił także skutki transformacji energetycznej. Z jednej strony, transformacja ta sprzyja rozwojowi nowoczesnych technologii, tworzeniu zielonych miejsc pracy oraz poprawie jakości powietrza i zdrowia publicznego. Z drugiej – wiąże się z koniecznością restrukturyzacji wielu sektorów gospodarki, co może prowadzić do czasowego wzrostu kosztów energii oraz społecznych napięć związanych z odchodzeniem od tradycyjnych form zatrudnienia.
Po inspirującym wykładzie, studenci wzięli udział w warsztatach, w ramach których wspólnie pracowali nad trzema zagadnieniami: 
🔹 strategia przejścia na czystą energię w mieście,
🔹 działania, jakie powinien podjąć rząd w celu przeprowadzenia transformacji energetycznej,
🔹 strategie, jakie mogłoby przyjąć nowe przedsiębiorstwo energetyczne.
 
Efekty ich pracy zostały zaprezentowane pod koniec spotkania.
 
Kontakt: knteik.uek@gmail.com