Ułatwienia dostępu

Instytut Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Naukowczyni Instytutu Finansów UEK współautorką Innowacyjnej publikacji – Leksykonu Polityki Klimatycznej

Naukowczyni Instytutu Finansów UEK współautorką Innowacyjnej publikacji – Leksykonu Polityki Klimatycznej

Naukowczyni Instytutu Finansów UEK współautorką Innowacyjnej publikacji – Leksykonu Polityki Klimatycznej

W dobie dezinformacji i fakenesów ogromnie ważne jest zapewnienie dostępu do sprawdzonej rzetelnej informacji o transformacji klimatycznej – mówi dr Ksymena Rosiek z Katedry Finansów Rozwoju Zrównoważonego, Instytutu Finansów, UEK – dlatego w gronie naukowców z całej Polski przygotowaliśmy tę popularno-naukową publikację, i udostępniamy ją wszystkim zainteresowanym nieodpłatnie. To połączenie wiedzy fachowej przedstawionej w przystępny sposób i ciekawostek. Może być stosowana przez wykładowców, nauczycieli, studentów i uczniów, i wszystkich, którzy chcą być pewni, ze poprawnie rozumieją zachodzące procesy i wyzwania związane z transformację klimatyczną.

Leksykon jest głosem szerokiego interdyscyplinarnego zespołu naukowców z różnych ośrodków naukowych, działających w różnych organizacjach: Sekcji Ochrony Klimatu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, grupy Roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni działającej przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk. Swoją wiedzą i doświadczeniami wsparli nas również inni pracownicy naukowi z uczelni wyższych i instytutów badawczych.

W leksykonie znalazło się 84 hasła, opracowane przez 33 naukowców i naukowczynie. Hasła podlegały najpierw wewnętrznej recenzji w zespole, a następnie publikacja przeszła pełną recenzję wydawniczą. Hasła w leksykonie podzielono na bloki tematyczne:

  1. Przedmiot polityki klimatycznej,
  2. Instytucjonalny wymiar polityki klimatycznej,
  3. Społeczny wymiar polityki klimatycznej,
  4. Uwarunkowania przyrodnicze polityki klimatycznej,
  5. Uwarunkowania ekonomiczne polityki klimatycznej,
  6. Instrumenty realizacji polityki klimatycznej (w tym monitoring).

Hasła w leksykonie są zróżnicowane nie tylko tematycznie, ale także pod względem formy i charakteru opisu – jedne z nich są typowo naukowe, inne odnoszą się do pewnych zjawisk i ruchów społecznych, chcąc uchwycić fenomen wzrostu zainteresowania i zaangażowania społecznego w politykę klimatyczną. Jednak każde hasło jest opisane według tego samego schematu: definicja, opis popularnonaukowy, schematy wykresy, Gdzie szukać Informacji (informacja skierowująca), dobre praktyki/ciekawostki – co ułatwia poruszanie się po leksykonie. Leksykon obejmuje najważniejsze – zdaniem autorów– hasła, ale autorzy mają długą listę haseł, które czekają jeszcze na opracowanie.

Leksykon polityki klimatycznej pozwala zdobyć i pogłębić wiedzę z zakresu szeroko rozumianej polityki klimatycznej. Może być źródłem inspiracji do podejmowania działań proklimatycznych oraz rozwijania zainteresowań. Leksykon będzie pomocny w procesie dydaktycznym na bardzo różnych kierunkach studiów: przyrodniczych, rolniczych, ekonomicznych i społeczno-humanistycznych.

Leksykon jest udostępniony w otwartym dostępie pod adresem: https://fe.org.pl/leksykon-polityki-klimatycznej/