W dobie dezinformacji i fakenesów ogromnie ważne jest zapewnienie dostępu do sprawdzonej rzetelnej informacji o transformacji klimatycznej – mówi dr Ksymena Rosiek z Katedry Finansów Rozwoju Zrównoważonego, Instytutu Finansów, UEK – dlatego w gronie naukowców z całej Polski przygotowaliśmy tę popularno-naukową publikację, i udostępniamy ją wszystkim zainteresowanym nieodpłatnie. To połączenie wiedzy fachowej przedstawionej w przystępny sposób i ciekawostek. Może być stosowana przez wykładowców, nauczycieli, studentów i uczniów, i wszystkich, którzy chcą być pewni, ze poprawnie rozumieją zachodzące procesy i wyzwania związane z transformację klimatyczną.
Leksykon jest głosem szerokiego interdyscyplinarnego zespołu naukowców z różnych ośrodków naukowych, działających w różnych organizacjach: Sekcji Ochrony Klimatu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, grupy Roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni działającej przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk. Swoją wiedzą i doświadczeniami wsparli nas również inni pracownicy naukowi z uczelni wyższych i instytutów badawczych.
W leksykonie znalazło się 84 hasła, opracowane przez 33 naukowców i naukowczynie. Hasła podlegały najpierw wewnętrznej recenzji w zespole, a następnie publikacja przeszła pełną recenzję wydawniczą. Hasła w leksykonie podzielono na bloki tematyczne:
- Przedmiot polityki klimatycznej,
- Instytucjonalny wymiar polityki klimatycznej,
- Społeczny wymiar polityki klimatycznej,
- Uwarunkowania przyrodnicze polityki klimatycznej,
- Uwarunkowania ekonomiczne polityki klimatycznej,
- Instrumenty realizacji polityki klimatycznej (w tym monitoring).
Hasła w leksykonie są zróżnicowane nie tylko tematycznie, ale także pod względem formy i charakteru opisu – jedne z nich są typowo naukowe, inne odnoszą się do pewnych zjawisk i ruchów społecznych, chcąc uchwycić fenomen wzrostu zainteresowania i zaangażowania społecznego w politykę klimatyczną. Jednak każde hasło jest opisane według tego samego schematu: definicja, opis popularnonaukowy, schematy wykresy, Gdzie szukać Informacji (informacja skierowująca), dobre praktyki/ciekawostki – co ułatwia poruszanie się po leksykonie. Leksykon obejmuje najważniejsze – zdaniem autorów– hasła, ale autorzy mają długą listę haseł, które czekają jeszcze na opracowanie.
Leksykon polityki klimatycznej pozwala zdobyć i pogłębić wiedzę z zakresu szeroko rozumianej polityki klimatycznej. Może być źródłem inspiracji do podejmowania działań proklimatycznych oraz rozwijania zainteresowań. Leksykon będzie pomocny w procesie dydaktycznym na bardzo różnych kierunkach studiów: przyrodniczych, rolniczych, ekonomicznych i społeczno-humanistycznych.
Leksykon jest udostępniony w otwartym dostępie pod adresem: https://fe.org.pl/leksykon-polityki-klimatycznej/
